Prowadzący:
Anna Pustułka , Damian Brzyski
Opis: Spotkanie z absolwentami naszego Wydziału
Prowadzący:
Jakub Michalec
Opis: Zapewne wszyscy słyszeli o przeróżnych hipotezach i problemach matematycznych. Kto jednak słyszał o takim problemie jak hipoteza ABC? Podczas referatu opowiem o tym, czym on jest, co o nim wiemy i dlaczego jest taki istotny.
Prowadzący:
Maciej Żurawski
Opis: Pogubione średniki w kodzie, podwójnie zliczone elementy zbioru, pomylone strony implikacji. Nie tylko uczniowie mogą poczuć dreszcze na ich myśl, ale także studenci, a nawet największe umysły. Przyjrzymy się tym pomyłkom oraz ich skutkom, aby przydarzały się nam jak najrzadziej.
Prowadzący:
Maciej Denkowski
Opis: W latach '70 XX w. za sprawą francuskiego matematyka R. Thoma pojawiła się w matematyce teoria katastrof. Teoria ta w zawrotnym tempie jęła zdobywać rozgłos również poza światem matematycznym, a to z uwagi na szeroki, jak się wówczas zdawało, wachlarz zastosowań. Podwaliny teorii położył amerykański matematyk H. Whitney jeszcze w latach '50, pokazując, że przekształcenia powierzchni w płaszczyznę (takie jak rzucenie narzuty na kanapę...) mają w gruncie rzeczy tylko dwa rodzaje tzw. osobliwości. Jeden z nich właśnie dostarcza nam przykład powierzchni, która może służyć jako swego rodzaju uniwersalny model bardzo wielu typów "katastrof" spotykanych w najrozmaitszych dziedzinach: od behawiorystki poprzez biologię po giełdę. W trakcie wykładu postaramy się przyjrzeć paru takim przykładom, ilustrując tym samym uniwersalność i wszechobecność matematyki.
Prowadzący:
Lech Duraj
Opis: Zupełnie rozsądne jest przypuszczać, że kiedy genialny informatyk-naukowiec doznaje olśnienia, tworzą się nowe możliwości, a życie staje się łatwiejsze. Nic bardziej mylnego! Serię naukowych odkryć, które zamiast dawać, odbierają nadzieję, rozpoczął już w 1936 roku Alan Turing. Jego wyniki ograniczyły na zawsze możliwości komputerów i to jeszcze zanim komputery zostały skonstruowane. Historia takich sukcesów będących jednocześnie porażkami informatyki jest ciekawa i pouczająca, nawet jeśli nie napawa optymizmem. Na swoim wykładzie postaram się przybliżyć jej najbardziej interesujące fragmenty, zaczynając od Turinga i nierozstrzygalności problemów, a kończąc na współczesnych zmaganiach z podobieństwem kodów genetycznych i szukaniem plagiatów.

Dzień Wydziału Matematyki i Informatyki UJ

2022