Prowadzący:
Katarzyna Janocha , Witold Jarnicki
Opis: Spotkanie z absolwentami naszego Wydziału.
Prowadzący:
Luiza Banica , Wojciech Czarnecki
Opis: Spotkanie z absolwentami naszego Wydziału.
Prowadzący:
Piotr Jucha , Aleksandra Krzemień
Opis: Spotkanie z absolwentami naszego Wydziału.
Prowadzący:
Marcin Oczko , KMS
Opis: Kiedy duża liczba jest za duża żeby ją "sensownie" zapisać? Czy takie liczby pojawiają się w fizyce albo w matematyce? A jeżeli się już pojawią to czy mamy jakiekolwiek narzędzia do ich zapisu? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w krótkim, pełnym zwrotów akcji referacie o długich ciągach i dużych liczbach. Główną motywacją do tych rozważań będzie zaskakujące rozwiązanie pewnego problemu dotyczącego skończonych ciągów, rozważanego w 1998 roku przez matematyka Harvey Friedmana.
Prowadzący:
Edyta Pietrucha , KNMF
Opis: Niejednokrotnie w naszych skrzynkach pocztowych natrafiamy na spam. Stwarza to wiele problemów, ponieważ segregacja maili jest dla nas często zadaniem czasochłonnym. Jednym z rozwiązań tego zagadnienia jest filtrowanie wiadomości. Podczas warsztatów poznamy działanie naiwnego klasyfikatora bayesowskiego, który może posłużyć nam do filtrowania spamu. Dodatkowo przyjrzymy się jaki aparat matematyczny stoi za działaniem klasyfikatora oraz rozważymy przykład jego zastosowania.
Prowadzący:
Paweł Goliszewski , Bartosz Czekaj , NKRSI , KSI
Opis: W trakcie tego wystąpienia członkowie Naukowego Koła Robotyki i Sztucznej Inteligencji zaprezentują skonstruowane i zaprogramowane przez nich roboty, zbudowane w oparciu o układy: Arduino i Raspberry Pi. Pojawią się między innymi takie konstrukcje jak: line follower, robot sterowany pilotem oraz inne. Zostanie wytłumaczona zasada ich działania oraz pokrótce sposób ich programowania.
Prowadzący:
Katarzyna Grygiel
Opis: Od kiedy dostępna moc obliczeniowa pozwoliła na przetwarzanie ogromnych ilości danych, stosowanie technik uczenia maszynowego stało się wszechobecne. Coraz częściej decyzje podejmujemy pod wpływem algorytmów, które dokarmiane codziennie informacjami na nasz temat ,,uczą się'' nas i sprytnie tę wiedzę wykorzystują. Zrozumienie niektórych mechanizmów wymaga sporej wiedzy i biegłości matematycznej, inne natomiast są zaskakujące proste i intuicyjne. Takimi są między innymi drzewa decyzyjne, stanowiące podstawę dla algorytmów, które w konkursach poświęconych analizie danych rywalizują jak równy z równym z popularnymi sieciami neuronowymi. W czasie wykładu przekonasz się, że nawet w najprostszych pomysłach tkwi olbrzymi potencjał.
Prowadzący:
Tomasz Kobos
Opis: Każdy olimpijczyk wie, że głównym elementem rozwiązywania zadań olimpijskich jest zauważanie i widzenie pewnych rzeczy. Dla skutecznego rozwiązywania zadań jest to z reguły o wiele ważniejsze niż sucha znajomość teorii. Często formułując nasze rozumowania, mówimy „zauważmy, że” albo „łatwo widać, iż”. Mało kto jednak myśli o tym widzeniu w sposób dosłowny. Celem wykładu jest zbadanie (zobaczenie?) czy istnieje jakiś związek pomiędzy widzeniem matematycznym a widzeniem rzeczywistym.
Prowadzący:
Marcin Kulczycki
Opis: Wychodząc od wielościanów platońskich opowiemy o problemie wyznaczenia wszystkich możliwych rodzajów wielościanów foremnych i o tym, jak pomocą w tym zadaniu służy pewien kombinatoryczny niezmiennik, który otrzymał nazwę charakterystyki Eulera.

Dzień Wydziału Matematyki i Informatyki UJ

2021