Ścieżka ogólna


Spotkanie z absolwentami

Barbara Gad  Grzegorz Harańczyk  Witold Jarnicki  Jan Małolepszy 

Bardzo istotnym punktem Dnia Wydziału są dwa godzinne spotkania z wybitnymi absolwentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pokażą młodym ludziom, w jaki sposób można przełożyć wiedzę zdobytą w trakcie studiów na przyszłą karierę zawodową. Nasze zaproszenie przyjęli Barbara Gad, Grzegorz Harańczyk, Witold Jarnicki i Jan Małolepszy.


Wykłady

Czy można dostać Nagrodę Nobla z topologii?

Zdzisław Pogoda 

Czy można dostać Nagrodę Nobla z topologii? W 2016 Nagroda Nobla z fizyki została przyznana za teoretyczne badania nad egzotycznymi stanami materii. Dokładnie w tytule i w uzasadnieniu pojawił się termin "topologia", który zaintrygował media. Często pokazywano pewnego profesora, który bawił się filiżankami i dętkami. Czym zajmuje się ta dziedzina o dziwnie brzmiącej nazwie? Dlaczego fizycy zainteresowali się nią? Zajmiemy się tymi pytaniami na prezentacji, a przy okazji zastanowimy się, co to znaczy w matematyce "mieć taki sam kształt".

Od szyfru Cezara do RSA

Jacek Lembas 

W wykładzie przedstawiony zostanie krótki rys historyczny rozwoju metod szyfrowania. Ręczne szyfry: Cezara, książkowy i geometryczny. Szyfrowanie automatyczne, słowo o Enigmie. Następnie przedstawione zostaną wybrane metody szyfrowania z użyciem komputerów. Pokazane będzie szyfrowanie symetryczne i asymetryczne. Wyjaśniony będzie szyfr RSA z kluczem jawnym oraz zasada podpisu elektronicznego. Podane szyfrowania będą zilustrowane przez programy demonstrujące ich działanie.

Sto lat temu na Plantach

Krzysztof Ciesielski 

W środowisku uczniowskim krążą wieści o tym, co ma przynieść szczęście na maturze. A to, że trzeba mieć na sobie coś czerwonego, a to, że nie należy od studniówki się strzyc... Od tego roku dojdzie jeszcze jedna rzecz. Przed maturą z matematyki dobrze będzie pójść na Planty i usiąść na chwilę na pewnej ławce, obok figur dwóch dyskutujących ze sobą młodych mężczyzn. Ławka ta jest na Plantach od października 2016 roku. Kim oni byli? O czym rozmawiali? Czemu dziś są tam upamiętnieni? Jaki to ma związek z matematyką? O tym, i o tym, jak doszło do postawienia tej ławki, będzie na wykładzie mowa.

Sztuczna inteligencjo - skąd pochodzisz, dokąd zmierzasz?

Stanisław Jastrzębski  Damian Leśniak  Jacek Tabor 

W wykładzie będzie przedstawiony ​rozwój sztucznej inteligencji w kontekście szeroko rozumianego nauczania maszynowego, ze szczególnym uwzględnieniem sieci neuronowych. Omówimy także pewne podstawowe przykłady zastosowań, między innymi w komputerowo wspieranym projektowaniu leków.


Warsztaty

Analiza filogenetyczna – rekonstrukcja historii ewolucji organizmów.

Sandra Sobierajska  Anna Szylak 

Na warsztatach zajmiemy się przed wszystkim stworzeniem schematycznego grafu relacji pokrewieństwa między gatunkami, obrazującego koncepcję drzewa życia, np. pomiędzy człowiekiem i różnymi gatunkami małp.

Co jest nie tak? Warsztaty dotyczące sofizmatów

Patryk Pagacz 

Czy zawodowy matematyk się myli? Tak, i to znacznie częściej od ucznia! Podczas warsztatów wspólnie ponaprawiamy błędy prowadzącego i dowiemy się, czy warto ufać tylko intuicji.

Co w zipie piszczy, czyli wprowadzenie do kompresji danych

Jakub Zygadło 

Mimo, że pojemność dysków twardych w naszych komputerach mierzymy już w terabajtach, często zależy nam na tym, by pliki zajmowały mniej miejsca - szczególnie gdy chcemy je przenieść na pendrive lub wysłać jako załączniki. Żeby to osiągnąć używamy programów kompresujących (pakujących) dane - ale jak właściwie "zmniejszają" one rozmiary plików i jak potem odtwarzają ich oryginalną zawartość? Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe pojęcia z zakresu teorii informacji oraz dowiedzą się w jaki sposób działa popularna metoda kompresji tworząca pliki zip. Podane zostaną przykłady różnych sposobów kompresowania danych oraz wyjaśnienie, dlaczego trudno jeszcze bardziej spakować pliki mp3 i avi.

Cyfrowe przetwarzanie sygnałów i technika mikroprocesorowa w robotyce

Karol Farbaniec 

Wprowadzimy pojęcie sygnału analogowego i jego konwersji cyfrowej. Powiemy o znaczeniu, aplikacjach i wyzwaniach cyfrowego przetwarzania sygnałów. Pokażemy działanie przykładowego SoC (prawdopodobnie ZedBoard od Xilinxa) na żywo uruchamiając i prezentując działanie kilku podstawowych aplikacji.

Czy bociany przynoszą dzieci?

Martha Łącka 

Podczas warsztatów zbadamy zależność pomiędzy liczebnością bocianów a liczbą urodzeń w Polsce w latach 1974-2004. Następnie zastanowimy się, jakie wnioski możemy (i jakich nie możemy) wyciągnąć z naszych obserwacji.

Czy krowę można wpisać w kwadrat?

Piotr Miska 

W trakcie warsztatów wytłumaczymy, dlaczego tak nieregularną figurę geometryczną jaką jest (płaska) krowa, można wpisać w kwadrat. Użyjemy w tym celu pewnej własności, którą posiada każda funkcja ciągła.

Czy można zapobiec apokalipsie zombie?

Agnieszka Kozdęba 

We współczesnej popkulturze bardzo popularnym motywem jest zmasowany atak zombie. Oglądając kolejne filmy i seriale o tej tematyce widzimy, jak populacja "żywych trupów" rozrasta się niczym epidemia, a ludzkość staje na krawędzi zagłady. Zadajemy sobie pytanie: czy świat przetrwałby taką katastrofę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie za pomocą narzędzi matematycznych: stworzymy model populacji, w której pojawił się wirus zamieniający ludzi w bezmyślne zombie i sprawdzimy, w jakich warunkach istnieje możliwość, by zapobiec apokalipsie.

Czy wierzyć wynikom badań medycznych?

Damian Jelito 

Co wspólnego ma matematyka i medycyna? Okazuje się, że bardzo dużo, a znajomość rachunku prawdopodobieństwa bardzo pomaga lekarzom w ocenie wyników badań medycznych. Najważniejszym narzędziem, które temu służy jest prawdopodobieństwo warunkowe. Okazuje się też, że istnieje bardzo interesująca analogia między wiarygodnością badań medycznych a błędami przy testowaniu hipotez statystycznych. Uczestnicy zajęć będą mogli zdobyć podstawową wiedzę na ten temat, a także skonfrontować swoje intuicje z wynikami dostarczanymi przez królową nauk.

Dopasowywanie obrazów za pomocą detektora i deskryptora ORB

Bartosz Zieliński 

Dopasowywanie dwóch obrazów (ang. image matching) jest jednym z podstawowych problemów widzenia komputerowego (ang. computer vision). Polega ono na detekcji charakterystycznych punktów na obu obrazach, które się następnie ze sobą paruje. Dwa obrazy są podobne, jeżeli dopasowanych zostanie wiele punktów charakterystycznych. W przypadku obrazów przedstawiających inne przedmioty, liczba dopasowanych punktów jest mniejsza. Zajęcia poświęcone zostaną metodzie detekcji i opisu takich punktów kluczowych. Wykorzystamy w tym celu Python i bibliotekę OpenCV.

Dyskryminacja czy nie? O paradoksie Simpsona

Anna Szymusiak 

Jeśli pewien uniwersytet przyjmuje na studia 44% aplikujących mężczyzn i 35% aplikujących kobiet, to czy to wystarczy, by mówić o dyskryminacji kobiet? A czy jeśli terapia A daje średnio większe szanse wyleczenia niż terapia B, to czy na pewno powinniśmy się jej poddać? Poprzez analizę kilku takich przykładów dowiemy się nie tylko na czym polega znany w probabilistyce i statystyce paradoks Simpsona, ale także w jaki sposób może stać się on narzędziem manipulacji.

Geometrie nieeuklidesowe

Edyta Kabat 

Na przygotowanych balonach uczestnicy będą mogli obserwować jak zmienia się ich obiekt pod wpływem zmiany kształtu balonu, a znane dotychczas własności figur przestają obowiązywać.

Gry strategiczne

Renata Furgał  Paulina Pełszyńska 

W czasie interaktywnego pokazu, odwiedzający biorą udział w specjalnie przygotowanych, uproszczonych grach dwuosobowych, które zostały zaprojektowane pod kątem łatwego wyjaśnienia metod wybierania optymalnej strategii. W początkowym etapie odwiedzający próbują odgadnąć reguły postępowania prowadzące do zwycięstwa, a potem uzyskują naprowadzające podpowiedzi od organizatorów, aż uda im się zwyciężyć wygrywając drobne słodycze.

Hour of Code - Godzina Kodowania

Fabian Kapuścik  Jakub Król  Robert Kuna  Aleksander Surman 

Godziny Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest powszechnie uważana za największą inicjatywę edukacyjną w historii. Podczas naszej Godziny Kodowania zaczniemy razem się uczyć programowania od podstaw - Wprowadzenie do programowania przez zabawę dla bardzo początkujących!

Jak pokryć szachownicę za pomocą kafelków?

Artur Polański 

Przedstawiona zostanie seria problemów dotyczących pokrycia szachownicy złożonej z kwadratów za pomocą ustalonych kształtów, bądź też za pomocą zadanej procedury, jak również dość ogólna metoda ich rozwiązywania.

Jak uniknąć zagrożeń w sieci?

Paweł Bogdan 

W czasie warsztatów poznamy najczęściej spotykane zagrożenia związane z codziennym używaniem Internetu. Poznamy metody socjotechniczne używane przez hackerów, dowiemy się jakich metod używają do kradzieży naszych danych i naszych pieniędzy. Dowiemy się, do czego może doprowadzić kradzież danych osobowych oraz poznamy proste zasady, które pozwolą nam uniknąć zagrożeń.

Konkursy algorytmiczne

Fabian Kapuścik  Jakub Król  Robert Kuna  Aleksander Surman 

Razem będziemy rozwiązywać problemy algorytmiczne z którymi programiści na co dzień walczą.

Matematyczne niespodzianki

Anna Szczepanek 

Pokażemy przykłady problemów praktycznych, których (często zaskakujące) rozstrzygnięcie można otrzymać poprzez prostą analizę, wykorzystującą wyłącznie elementarne pojęcia i techniki z zakresu matematyki szkolnej. Naszą uwagę skupimy na zagadnieniach takich jak paradoks pudełek Bertranda, paradoks Monty'ego Halla i zbieżność dat urodzin.

Matematyka na Giełdzie Papierów Wartościowych: jak kupować i sprzedawać funkcje

Piotr Kobak 

Oprócz handlu akcjami i obligacjami na giełdzie kupuje się i sprzedaje opcje i kontrakty terminowe. Dzięki nim można uzyskać wyniki finansowe opisane przez funkcje kawałkami liniowe. Pokazane zostaną przykłady takich strategii inwestycyjnych jak stelaż, strategia byka, niedźwiedzia czy motyla. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przetestować inne strategie na komputerze, sprawdzić, jakie wyniki uzyskaliby, inwestując w kontrakty terminowe, zobaczyć, jak można przetwarzać dane finansowe napływające w czasie rzeczywistym z giełd.

Matematyka w muzyce

Igor Sikora  Kacper Sokołowski 

Warsztaty będą poświęcone zagadnieniom matematycznym, pojawiającym się w muzyce. Przedstawiona zostanie dodekafonia jako prosty przykład tworzenia muzyki za pomocą algebry, jak również muzyka probabilistyczna tworzona przez I. Xennakisa.

Mikrokontrolery - przykłady zastosowań, praca z układami AVR

Marek Tkaczyk 

W trakcie warsztatów rozdamy płytki z mikrokontrolerem, na których uczestnicy będą mogli obserwować działanie podstawowych programów. Autor przeprowadzi niezbędne wprowadzenie teoretyczne, potrzebne do zrozumienia zasady działania aplikacji.

Modelowanie molekularne biocząsteczek z użyciem programu pyMol

Sandra Sobierajska  Anna Szylak 

Poprzez program pyMol można w przejrzysty sposób zobaczyć jak wyglądają poszczególne biocząsteczki, np. białka. Mając plik z daną strukturą z rozszerzeniem .pdb można obliczyć kąty pomiędzy atomami, zobaczyć strukturę przestrzenną oraz analizować dane strukturalne. Wizualizacja pomaga również wyobrazić sobie możliwe wiązania pomiędzy atomami.

Niebezpieczeństwa świata cyfrowego

Grzegorz Matecki 

Dzięki postępowi technologicznemu nasze życie staje się łatwiejsze. Wiele czynności, kiedyś uciążliwych, można wykonać bez wychodzenia z domu, a nawet z dowolnego miejsca na świecie. Wszystko dzięki nowym gadżetom i dostępu do wszechobecnej sieci. Ale, aby to wszystko działało, musieliśmy wiele aspektów naszego życia zapisać w postaci cyfrowej i przenieść do świata wirtualnego, którym jest internet. Często się jednak okazuje, że udostępniamy o sobie zbyt wiele informacji. A jeśli informacja taka zostanie użyta w niecnym celu, to możemy popaść w niemałe kłopoty. Na warsztatach dowiemy się o różnego rodzaju zagrożeniach związanych z naszymi urządzeniami cyfrowymi i użytkowaniem internetu. Na co uważać? Czego nie robić w sieci? Jak żyć (w świecie cyfrowym)?​

Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo

Michał Kozdęba 

7 lat temu w bułgarskim lotto wylosowano te same sześć liczb w dwóch kolejnych losowaniach. W wielu szkolnych klasach zdarza się, że dwie osoby urodziły się tego samego dnia roku. Czy to dziwne? Czy ktoś oszukiwał lub celowo dobierał uczniów do klas? Otóż nie! Na warsztatach wyjaśnimy te i inne fenomeny prawdopodobieństwa, które nieraz szokują przeciętnego śmiertelnika.

Nonogramy

Dominika Salawa 

W trakcie interaktywnych warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z uproszczonym problemem tomografii dyskretnej. Na początku zostanie zaprezentowany sposób rozwiązywania zagadek tego typu, a następnie uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na rozdanych im indywidualnie zagadkach pod czujnym okiem organizatorów.

Paradoksy matematyczne

Dawid Gawlina  Marcel Mroczek 

Jak dodanie nowej drogi może wydłużyć czas podróży pojazdów? W jakie gry nie chcemy grać, pomimo dodatniej wartości oczekiwanej? Podczas warsztatów "Paradoksy Matematyczne" odpowiemy na te pytania, wykorzystując elementy teorii gier.

Po co liczyć ręcznie, skoro jest komputer? Czyli czym jest, w jaki sposób i do czego można używać programu Wolfram Mathematica

Kamil Lesiak  Wojciech Sabała 

Warsztaty z podstaw obsługi programu Wolfram Mathematica, obejmujące między innymi: - jak wykorzystywać program do rozwiązywania zadań;   - rysowanie mniej lub bardziej użytecznych krzywych;   - wykorzystywanie danych z Wolframu;   - dla zainteresowanych: podstawy programowania w języku Wolfram Language.

Programowanie dla bardzo początkujących

Michał Herda 

Mikrowykład (20 minut) z udziałem zgromadzonej publiczności, traktujący o naturze programowania oraz różnicach w postrzeganiu i przetwarzaniu między człowiekiem a maszyną.

Programowanie Kinect

Fabian Kapuścik  Jakub Król  Robert Kuna  Aleksander Surman 

Przedstawienie możliwości wykorzystania kamery Kinect w swojej własnej aplikacji.

Proste eksperymenty na ludziach

Bartłomiej Kroczek  Włodzimierz Moczurad  Michał Ociepka 

Przeprowadzimy prosty eksperyment na uczestnikach, który podważy ich zaufanie do swojej percepcji. Wyjaśnimy, dlaczego nie zawsze można wierzyć własnym oczom. Przekonamy, że mimo wszystko da się żyć w świecie pełnym iluzji.

Robotyczne ramię - sterowanie i budowa maszyn manipulacyjnych

Eryk Koczur  Maciej Lewicki 

Podczas warsztatów zaprezentujemy i omówimy autorskie rozwiązanie robota manipulacyjnego. Przyglądniemy się układowi sterowania i wyzwaniom związanym z tworzeniem takich systemów.

Roboty latające - quadrocoptery

Michał Sroka 

Warsztaty mają na celu przedstawienie obecnych rozwiązań związanych z robotami latającymi. Uczestnicy zostaną zapoznani z podstawami konstruowania i sterowania quadrocopterów. Zakres zajęć obejmuje również prezentację działania Kołowych robotów latających.

Sieci neuronowe i budowanie modeli językowych

Igor Podolak 

Sieci neuronowe stosowane są od jakiegoś czasu do rozwiązywania zadań statycznych, w których środowisko się nie zmienia. Pasjonujące zawsze były próby odpowiedzenia na pytanie, czy jesteśmy w stanie zbudować nowe modele sieci neuronowych, które rozumiałyby strukturę języka naturalnego i potrafiłyby generować wypowiedzi na podstawie przeczytanych tekstów. W ostatnich kilku latach nastąpił gwałtowny rozwój modeli typu Long-Short Time Memory, a więc pamięci pamiętających ostatnie kilka wydarzeń, jednocześnie umiejących rozpoznać i zapamiętać wydarzenia, które miały miejsce dawno temu, jednak były istotne.

Simulink - narzędzie do tworzenia symulacji komputerowych w środowisku Matlab

Stwórz swoją pierwszą grę!

Adam Orliński 

Chcesz się dowiedzieć jak zacząć swoją przygodę z tworzeniem gier? Chcesz je programować, ale nie wiesz jak zacząć? Celem tego warsztatu jest pokazanie możliwości tworzenia gier komputerowych w silniku Unity3D. Na warsztatach zostaną również zaprezentowane popularne gry, które zostały stworzone na tym silniku. Uczestnicy będą mogli uzupełnić fragment kodu gry i stworzyć własny poziom, budując go z gotowych elementów. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, nie jest konieczne przygotowanie informatyczne.

Symulacja komputerowa a eksperyment

Daniel Wilczak 

W czasie warsztatu uczestnicy będą mogli przeprowadzić symulację komputerową oraz porównać otrzymane wyniki z dokładnym rozwiązaniem symulowanego modelu oraz wynikiem eksperymentu.

Tam, gdzie matematyka, sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty o origami

Barbara Ciesielska  Agnieszka Kowalczyk 

Mówi się, że origami powstało dwa tysiące lat temu wraz z wynalezieniem papieru. W tym kontekście wydaje się zaskakujące, że początek odkrywania matematyki stojącej za składaniem papieru przypada dopiero na lata osiemdziesiąte zeszłego stulecia. Dziś gałąź nauki zwana origami obliczeniowym (ang. computational origami) rozwija się bardzo prężnie. Będzie można dowiedzieć się m.in. czym jest magiczna sztuczka-zagadka "fold & one cut", a także co mają wspólnego origami i białko. Origami nie jest nudne!

Tańczące planety

Tomasz Kapela 

Czy planety, gwiazdy, asteroidy są skazane na poruszanie się po nudnych eliptycznych orbitach? Czy równania ruchu dopuszczają ciekawsze trajektorie? W trakcie warsztatu pokażemy jak przy pomocy komputera symulować ruch planet oraz jak szukać ciekawych orbit. Każdy uczestnik będzie miał także szansę znalezienia swojej własnej kosmicznej choreografii.

Ubezpieczeniowe memento mori

Kewin Pączek 

Rynek ubezpieczeniowy to stale rozwijająca się gałąź branży finansowej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się w, jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składkę, jaką klient musi zapłacić przy ubezpieczeniu na życie o określonej wysokości, uwzględniając zmianę wartości pieniądza w czasie i prawdopodobieństwo zgonu klienta. Jest to problem z pogranicza prawdopodobieństwa, statystyki i matematyki finansowej. Jednym zdaniem - dużo pracy dla matematyków.

Uczenie maszynowe i analiza danych w praktyce

Łukasz Siatka  Michał Soboszek 

Prezentacja podstawowych narzędzi i techniki pracy z danymi

Wartość pieniądza w czasie

Michał Szczukiewicz 

Czy milion złotych dziś i milion złotych za rok mają tę samą wartość? Jak czas wpływa na wartość pieniądza? Czym powinniśmy się kierować, porównując różne warianty inwestycji? Odpowiedzi m.in. na te pytania dostarczą uczestnikom warsztaty o wartości pieniądza w czasie.

Czekamy na was!


W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

12 664 75 96